Poradnik

Co to jest mała domowa hodowla?
To taka hodowla, w której jest mało kotów. Koty mają prawa domowników tzn że nie są zamykane w klatkach, są traktowane indywidualnie, śpią w łóżku albo tam gdzie chcą, wychowują się razem z dziećmi, innymi zwierzętami. Są przyzwyczajone do typowych domowych sytuacji jak odkurzanie, wizyta gości.

Jak dbać o kota?
Nie jest to trudne, ponieważ kot sam o siebie dba. Półdługie futro Kota syberyjskiego się nie filcuje, jednak powinno się go raz w tygodniu wyszczotkować żeby zapobiec nadmiernemu połykaniu sierści. Pazury powinno się przycinać raz na ok 2-3 tygodnie, głównie dlatego żeby kot nie zrobił zbyt dużych szkód w mieszkaniu. Służą do tego specjalne nożyczki.
Najważniejsze to go karmić i to nie byle czym. Karma sucha to podstawa. Polecam karmy: 1st Choice, Pronature, Josera, Acana, Orijen. Karma mokra jako uzupełnienie np. Applaws, Porta 21, Herrmanns Bio, Cosma, ZiwiPeak, Moonlight i jeszcze mięso: surowa wołowina pokrojona, mięso z kurczaka lub indyka pokrojone sparzone wrzątkiem, ryba też sparzona, wieprzowiny nie wolno dawać, ani żadnych wędlin.
Trzeba się liczyć z kosztami, ale bez przesady kot to małe zwierzę i dużo nie je.

Dlaczego warto kupić kota rasowego?
Kot rasowy nie różni się tak bardzo od kota “dachowca”. Dachowce też są piękne. Kot rasowy ma bardziej przewidywalny charakter. Zazwyczaj temperament kota koreluje z długością futra. Im dłuższe futro tym kot jest spokojniejszy (wyjątkiem są koty brytyjskie krótkowłose, które są bardzo spokojne). Koty syberyjskie są półdługowłose. Są to koty bardzo łagodne, pozbawione agresji. Zdenerwowany nigdy nie podrapie, najwyżej lekko chwyta zębami próbując ugryźć. Są jednak dość żywe, kanapa to dla nich za mało.

Czy kupić koteczkę czy kocurka?
Kotka po 8 miesiącach trzeba wykastrować, dlatego nie ma większego znaczenia czy kupujemy dziewczynkę czy chłopca. Zarówno samce jak i samice okazują się czułymi i oddanymi kompanami. Kocury tej rasy nie są agresywne i nie śmierdzą.

Czy kupić jednego kota czy więcej?
Koty nie są samotnikami. Lubią życie rodzinne, wspaniale dbają o siebie nawzajem. Jeżeli właściciel kota dużo czasu spędza poza domem, to powinien mieć przynajmniej dwa koty. Poza tym nie ważne jak się starasz, nic nie jest w stanie kotu zrekompensować braku kociego towarzysza zabaw. Zadowolony kot odpłaci ci w dwójnasób pieszczotami.

Dlaczego tak długo trzeba czekać na kociaka?
Kotek musi przebywać z matką 12-14 tygodni. Kotka nie tylko karmi ale też wychowuje swoje małe. Ważny jest też kontakt z rodzeństwem. Kotki domowe blisko związane z właścicielem, zazwyczaj dłużej zajmują się kociętami. Dzięki temu tworzą się linie kotów towarzyskich i dobrze zsocjalizowanych. Dla mnie ważne jest też, żeby nie fundować kotce traumy zbyt wcześnie zabierając jej kociaki.

Co to jest kot “na kolanka”?
To kot nie przeznaczony do hodowli, którego kupujący ma obowiązek wykastrować. Kot do hodowli jest dużo droższy.

Czy można kota wytresować?
W przeciwieństwie do psów kota nie da się zmusić do wykonywania rzeczy, których kot nie chce robić. Można go jednak wiele nauczyć. Trzeba tylko pamiętać, że można to osiągnąć cierpliwością a nie siłą. Polecam książkę “Mój kot i ja” Brian Kilcommons i Sarah Wilson, z której można dowiedzieć się m.in. jak nauczyć kota załatwiać się do toalety albo jak oduczyć wskakiwania na kuchenkę.

Czy przebywanie z kotem ma wpływ na człowieka?
Z badań naukowych wynika, że koty mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Kocie mruczenie uspokaja i działa antydepresyjnie. Niektórzy twierdzą, że kot powinien być przepisywany na receptę.    http://www.dzikabestia.pl/na-czym-polega-magia-kociego-mruczenia/

brak komentarzy

Pola obowiązkowe *

*

*

Wystąpił błąd. Proszę spróbuj ponownie.