CO ZROBIĆ, ŻEBY KOT NIE NISZCZYŁ MEBLI? Część 1 – Drapaki

Kot bardzo lubi drapać i jeżeli nie będzie miał wyznaczonych miejsc będzie drapał w co popadnie np. w welurowy fotel, w wełniany (drogi) dywan, w piękną skórzana torebkę, kozaki z bardzo wysoką cholewką (idealne z punktu widzenia kota). Nie chcę nikogo oszukiwać i twierdzić, że problem da się całkowicie zlikwidować. Wszystkie domowe zwierzęta, nie tylko koty robią zniszczenia. Kiedyś miałam królika, który przegryzł prawie wszystkie kable w domu, a moja kuzynka ma psa, który zjada buty.

Pamiętam, że mój pierwszy kot, którego miałam jeszcze w domu u rodziców ze zwykłego fotela zrobił fotel frotee, wszyscy byli bezsilni, a kot nie wiedział o co tyle awantur. Nie były to czasy jakichkolwiek udogodnień dla właścicieli kotów (np. nie było żadnych gotowych karm dla kotów ani suchych ani mokrych). Teraz na szczęście można kupić wszystko co tylko potrzebujemy. 
Moim następnym kotom już w moim własnym domu kupiłam mały drapak, który przymocowałam do barierki balkonu, ale koty nie chciały w niego drapać i zniechęciłam się. Uznałam, że szkoda pieniędzy.

Wszystko zmieniła wizyta w naszym gdańskim ZOO. Zobaczyłam wybieg dla małp (wiem, że małpy to nie koty). Mądry opiekun zbudował im słupy z lianami z kryjówkami i cokołami do siedzenia. Zobaczyłam jak małpy się tym bawią i że są szczęśliwe, pomyśłałam o moich kotach. Zrobiło mi się przykro, bo chociaż tego nie nazywamy niewolą to prawdą jest, że jednak żyją w zamknięciu tak jak te małpy i są cakowicie zdane na naszą pomysłowość. Tak wykiełkowała idea zrobienia kotom prawdziwego drapaka.

W moim mieszkaniu są półki pod sufitem, które wsparte są na trzech słupach. Wystarczyło owinąć te słupy sznurkiem sizalowym i drapak gotowy. Na półkach umocowałam kosz z poduszką. Wchodzenie nie stanowiło żadnego problemu i koty od razu go pokochały, jednak ze schodzeniem z takiej wysokości już był problem. W połowie wysokości zawiesiłam więc hamak kupiony na wystawie kotów rasowych i jeszcze przymocowałam budkę (prawie nigdy nie siedzą w tej budce, ale bardzo często na niej). Teraz to ulubione miejsce moich kotów. Martwię się tylko, żeby karabińczyki od hamaka wytrzymały bo jak wejdą tam jednocześnie trzy koty (razem ok.16 kg) to robi się niebezpiecznie.
Po pewnym czasie zbudowałam drugi drapak na balkonie też do sufitu. Tym razem trzeba było przywieźć drewniany słup z tartaku, umocować go i opleść liną sizalową (grubość 12mm) kupioną na Allegro. Hamak uszyłam sama. Oprócz tego na dywanie leży zwykła drapaczka i jest jeszcze jeden drapak-wieża kupiony na www.zooplus.pl

Reasumując w domu musi być kilka drapaków ustawionych zarówno w pionie jak i w poziomie, żeby przyniosło to zamierzone efekty. 
Drugą (poza ograniczeniem niepożądanego drapania) zaletą wysokiego drapaka jest zwiększenie powierzchni mieszkalnej dla kota- robimy mu dodatkowy poziom. W naszych często niezbyt wielkich mieszkaniach pozwala nam to na trzymanie więcej niż jednego kota.
Nie trzeba samemu robić drapaka. Najładniejsze i najsolidniejsze drapaki można zamówić na www.drapaki.pl Zaletą tego sklepu jest możliwość wyboru koloru oraz modyfikacje, żeby drapak pasował do mieszkania. Duży wybór drapaków można znaleźć też na www.zooplus.pl Dla kota syberyjskiego trzeba wybrać drapak jak najwyższy, przynajmniej 150 cm. Budki nie są takie ważne- wystarczy jedna, a na samej górze powinno być miejsce do wylegiwania się i obserwacji terytotium.

 

pokaż schowaj 6 komentarzy

Marlena Ewcia, moje gratulacje!!! Kociaki są piękne! 🙂

Agressiva Istny raj dla kotów. Szukam właśnie inspiracji na konstrukcję podsufitową dla mojej Furii. Dzięki za fajny wpis. Pozdrawiam. Aga

dzika bestia A ja dziękuję za komentarz i fajny pomysł na imię dla kota z miotu F Furia. Bardzo w moim typie.

Natalia A ja mam pytanie, jak to drewno zostało przymocowane do sufitu?
Dla mojego kota mam zwykły drapak, ale właśnie chcę aby miał tak drapak do sufitu “ręcznie” zrobiony, tylko nie wiem jak miałabym to przymocować, żeby i kot, i ja, byliśmy bezpieczni w mieszkaniu :).

dzika bestia Pani Natalio, słup jest przymocowany do podłogi i do sufitu za pomocą kątownika-takiej blaszki wygiętej pod kątem prostym. Jedną płaszczyznę się mocuje do słupa, a drugą do sufitu. Potrzebne są 4 blaszki.

CO ZROBIĆ, ŻEBY KOT NIE NISZCZYŁ MEBLI? część 3- JESZCZE O DRAPANIU » Dzika Bestia | Mała Domowa Hodowla Kotów Syberyjskich Neva Masquerade […] wpis, to już trzeci z serii o drapaniu. Poprzednie ukazały się już dawno tutaj i […]